مورد معامله

ماده 215 ق.م : مورد معامله باید مالیت ( کسر لام - تشدید یا ) و متضمن (‌ضم میم - فتح تا و ضاد - کسر میم ) منفعت عقلائی ( ضم عین ) مشروع باشد.

1- مالیت داشته باشد؟

چیزی که مورد معامله قرار می گیرد باید قابل داد و ستد باشد و در بازار تجارت ارزش معاوضه داشته باشد. در صورتیکه ارزش معاوضه نداشته باشد مانند هوا یا نور، نمی تواند مورد معامله واقع شود.

مال چیزی است که دارای ارزش اقتصادی باشد.

2- منفعت عقلائی باشد؟

آنچنان منفعتی که عقلاً جامعه استفاده از آن را تجویز کند ولو آنکه آن منفعت ناچیز باشد. چیزی که هیچگونه نفع مادی یا اخلاقی و اجتماعی ندارد نمی تواند مورد معامله قرار گیرد.

3- معامله باید مشروع باشد؟

منظور از کلمه مشروع چیزی است که قانون آن را منع ننموده باشد. بنابراین منفعت مشروع، منفعتی است که انتفاع از آن را قانون ممنوع اعلام نکرده باشد.

ماده 216 ق.م : مورد معامله نباید مبهم باشد، مگر در موارد خاصّه که علم اِجمالی به آن کافی است.

مورد معامله باید معلوم و در صورتیکه مبهم باشد معامله باطل است. مورد معامله باید از 3 جهت معلوم باشد

1- جنس.             2- کمیّت.               3- کیفیّت.

در صورتیکه مورد معامله نسبت به یکی از 3 جهت مبهم و مجهول باشد، عقد باطل خواهد بود. باید دانست که مورد معامله باید هنگام تشکیل عقد، برای طرفین معلوم باشد.

کافی نیست که س از معامله، معلوم باشد.

بنابراین اگر کسی گندم موجود در انباری را که وزن آن هنگام معامله، معلوم نیست به مبلغی بفروشد، معامله، باطل است.هرچند که پس از عقد مقدار آن معلوم گردد.

ممکن است مورد معامله معلوم باشد، ولی معیّن نباشد.

مثلا فروشنده ای 2باب خانه دارد که هر دوی آن را خریدار دیده و بر اوصاف و وضعیت آن آگاهی پیدا کرده است. فروشنده یکی از دو باب خانه را به خریدار می فروشد، ولی معین نمی کند که مورد معامله کدامیک از آندو می باشد.

با آنکه در این مثال، مورد معامله ( یعنی هر یک از آن دو ) معلوم است

ولی چون معیّن نیست، معامله باطل خواهد بود.

/ 0 نظر / 10 بازدید